"Săptămâna Caragiale"

Semestrul al II-lea, a debutat pentru elevii, Școlii Gimnaziale "Ștefan cel Mare", cu "Săptămâna Caragiale"- prilej inedit pentru reîntâlnirea cu lumea ilustrului dramaturg.
Caragiale a fost omagiat în cadrul bibliotecii școlii împreună cu elevii claselor: Pregătitoare D, 2A, 2D,3D, coordonați de cadrele didactice ale acestora.
Din programul activităților:
- I.L.Caragiale -Viața și activitate literară într-o prezentare PowerPoint
- Vizionarea schițelor: D-l Goe, Vizita, Bubico.
Prin activitățile organizate, copiii au cunoscut activitatea dramaturgului și au reușit să evoce personalitatea acestuia, să intre în pielea personajelor sale, având în vedere că opera dramaturgului "ne guvernează constant". De asemenea, elevii au susținut momente distractive, cuprinzând glume legate de comportamentul copiilor, dar și un concurs în care au trebuit să demonstreze că știu să se comporte în diverse situații.
În holul școlii, a fost amenajată o expoziție de carte și fotodocumente intitulată: "Lumea lui Caragiale"

Bibliotecar,

Elena Blănaru