O inițiativă de excepție a unui om de excepție

A fi profesor în această perioadă de frământări și incertitudini nu e deloc simplu. Dar, atunci când un gest impresionant este urmare a respectului pe care îl are un fost elev - azi, medic de succes - în memoria profesoarei de biologie MARIA STEREA, ne gandim că acel profesor a reușit ceea ce și-a propus: sa modeleze frumos și cu măiestrie suflete și minți. Domnul doctor FLORENTIN BENGUȘ, medic primar urolog la Spitalul (fost) Panduri, (actual) "Burghele" din București, care i-a fost alături Mariei Sterea pe toată perioada spitalizării (martie-noiembrie 2013) și-a dorit ca în amintirea acesteia, elevii Școlii Gimnaziale "Ștefan cel Mare" din Focșani să primească vineri - 30 mai 2014 - 300 kg de cireșe. Oricine ar fi spus, poate, că e complicat, că plouă, că nu e timp… Nu și doctorul Florentin Benguș! Având ajutoare de nădejde în elevii clasei a VI-a A și în diriginta acestora, Mihaela Diaconu - prietenă de suflet a Mariei Sterea - cireșele au fost oferite elevilor la terminarea programului școlar, aceștia având parte de o surpriză deosebit de plăcută. Nu putem exprima în cuvinte ceea ce a însemnat un astfel de gest al unui om care a facut totul cu o mare discreție și cu o modestie de excepție. Mulțumim, domnule doctor, în primul rând pentru că faceți cinste profesiei pe care o slujiți cu mult devotament și apoi, vă mulțumim că ne oferiți ocazia să ne mândrim cu un absolvent al școlii "Ștefan cel Mare".
Suntem convinși că, deși ieri a plouat fără încetare, MAMA STEREA ne-a zâmbit de acolo, de sus, cu cireșe la urechi…