"Săptămâna Eminescu"

În perioada 11-16 ianuarie 2015, elevii și cadrele didactice de la școala Gimnazială "Ștefan cel Mare" din Focșani au organizat "Săptămâna Eminescu", dedicată Zilei Naționale a Culturii și aniversării a 165 de ani de la nașterea poetului nostru național. Institutorii și membrii Catedrei de limba și literatura română, în colaborare cu biblioteca școlii, le-au propus copiilor activități variate, atrăgătoare, inedite, prin intermediul cărora să empatizeze cu fenomenele culturale românești și mai ales cu viața sau opera lui Mihai Eminescu. Sălile de clasă, Sala Multimedia, Cabinetul de limba română sau spațiul primitor al bibliotecii au devenit locuri în care au vibrat emulația intelectuală și emoția, în care s-au derulat vizionări de pelicule sau de materiale Power-Point originale, audiții, concursuri de recitare, de interpretare și creație literară sau plastică, dezbateri, jocuri de rol etc., toate aflate sub titluri ademenitoare, dintre care amintim doar câteva: "Cum definim și cum ne raportăm la cultura națională?", "Reîntâlnire cu M. Eminescu", "Poetul Nepereche", "Gânduri despre omul deplin al culturii românești". Acestea nu au vizat reiterarea unor formule critice sau festiviste, ci tocmai punerea lor în discuție, asumarea celor considerate viabile, astfel încât, la final, copiii să aibă dorința "recuperării a ceva din frământările, din grandoarea minții, din magia artei lui Mihai Eminescu, citind pur și simplu versurile pe care le-a scris", așa cum sugera M. Cărtărescu. În egală măsură, întrucât "cultura transformă Haosul în Cosmos", elevii au fost invitați implicit să recepteze, să transmită și să creeze valorile perene.

Profesori coordonatori: Mirela Dumitru, Elena Aluculesei, Dobrita Tanase, George Pantica

Mihai Eminescu

"Reîntâlnire cu Mihai Eminescu"

Biblioteca școlii a organizat activitatea omagială dedicată poetului național Mihai Eminescu "Reîntâlnire cu Mihai Eminescu"