Un zâmbet pentru Andrei

Andrei este un școlar din clasa I A. Îi place tare mult la școală! Poate de aceea a înfruntat cu atâta curaj suferința și, după o intervenție chirurgicală foarte complicată ce i s-a făcut într-un spital celebru la Roma, în Italia, s-a grăbit să se întoarcă acasă.
Bucuria întoarcerii acasă și la colegii lui de școală a fost sporită de gestul umanitar al copiilor din școala noastră care au adunat sau au cumpărat un număr considerabil de jucării pe care le-au oferit copiilor bolnavi de cancer. Micii pacienți, din cauza schemelor terapeutice, sunt nevoiți să stea în spital sub tratament cu citostatice chiar și câteva luni fără întrerupere. Mulți își vor petrece Sărbătorile de Crăciun în secțiile de terapie. Pachetele cu jucării au fost dăruite cu prilejul sărbătorii Sfântului Andrei.
Cu toții ne-am bucurat de zâmbetul lui Andrei care, cu brațele larg deschise, îi îmbrățișează pe inimoșii elevi ai Școlii Gimnaziale "Ștefan cel Mare" din Focșani.

înv. Sonia Opaiț